#1 Nie wyobrażamy sobie podróżowania bez…

Zacznijmy ckliwie i romantycznie: przede wszystkim nie wyobrażamy sobie podróżowania bez siebie nawzajem! Razem się uzupełniamy, pomagamy sobie, dzielimy się wrażeniami. Jednak nie zawsze jest idealnie. Czasem zdarzają nam się spięcia i różnice zdań, szczególnie kiedy zmęczenie i brak snu dochodzi do głosu.

 

Nasza podróż to kolekcjonowanie wspólnych momentów. Raz są to odwiedzane miejsca, innym razem spotkani ludzie lub jedzenie, które nas akurat zachwyciło. Tysiące emocji. Każdego dnia odkrywamy coś innego. Nigdy nie wiemy, co przyniesie kolejny punkt na naszej trasie. Pojęcie czasu w drodze się rozmywa. Dni zlewają się, mieszają. Niełatwo jest przypomnieć sobie szczegóły sprzed kilku dni. A przecież nasze wędrowanie potrwa jeszcze kilka ładnych miesięcy. Właśnie dlatego nie wyobrażamy sobie podróżowania bez aparatu. Pozwala zatrzymać w kadrze piękne chwile, udokumentować detale i uszeregować wspomnienia. Nawet jeżeli wychodzimy gdzieś tylko na chwilę, nie ruszamy się bez niego.

 

Czym robić zdjęcia w podróży

Niektórzy decydują się robić zdjęcia telefonem komórkowym lub kompaktem. Są lekkie i poręczne. Mieszczą się w kieszeni, można ich użyć szybko i dyskretnie. My jednak w naszą podróż zabraliśmy lustrzankę. Choć trochę ciąży, daje dużo więcej możliwości, pozwala więcej wydobyć z danej sceny. No i większa frajda z robienia zdjęć! Warto zainwestować chociaż kilka godzin na zgłębienie parametrów ekspozycji, tak żeby swobodnie operować ustawieniami ISO, czasu naświetlania oraz przesłoną. Nie po to człowiek ma aparat, żeby robić zdjęcia w trybie auto. Sporo można na tym stracić!

 

Aparat i ludzie

Choć niektórzy reagują na obiektyw alergicznie, aparat często pomaga nam przy kontaktach z miejscowymi mieszkańcami. Oczywiście, trzeba przy tym kierować się wyczuciem i szacunkiem wobec innych. W żadnym wypadku nie powinniśmy naruszać czyjejś prywatności, fotografować kogoś, kto nie wyraził na to zgody i nie czuje się z tym dobrze. Najlepiej nie wyciągać aparatu od razu, a raczej postarać się o wcześniejsze przełamanie lodów. Spróbować nawiązać jakąś relację.

Najłatwiej zrobić to, kiedy po prostu korzystamy z czyjejś usługi: kupujemy od kogoś ananasa, ktoś inny nas podwozi tuk tukiem. Zazwyczaj sprawdza się też metoda na fotografa pochłoniętego pasją pracy. Osoba robiąca zdjęcia często wzbudza ciekawość, zwłaszcza wśród dzieci. Na pewno będą chciały podejrzeć efekty na wyświetlaczu. A potem zobaczyć na nim także swoje zdjęcie. I na zakończenie spróbować własnych sił w zabawie z fotografią. Zdarza się, że dla niektórych to unikalna okazja zobaczenia swojego portretu. Niby tak niewiele, ale pomaga wywołać na czyjejś twarzy uśmiech. Skraca dystans.

 

Nie tylko zdjęcia

Nasz Canon EOS 7D Mark II nie tylko robi świetnej jakości zdjęcia, ale też daje szerokie możliwości filmowania. Można czasami zrobić setki zdjęć, które jednak nie oddadzą klimatu miejsca w taki sam sposób jak film. Materiały video oddają dynamikę, ruch. Pozwalają uchwycić więcej niż pojedyncze sceny. Dla nas to szczególnie ważne przy relacjach sportowych, gdzie dużo się dzieje. Każda sekunda jest tu ważna.

Sami zresztą możecie zerknąć na nasz materiał przygotowany o tajskim boksie. Łatwiej też nam przeprowadzić wywiad z ciekawą osobą. Rejestrujemy nie tylko jego słowa, ale też mimikę, gesty. Przed wyjazdem dokupiliśmy do aparatu mikrofon kierunkowy firmy RODE i ten zestaw świetnie nam się sprawdza. Możemy zachowywać nie tylko obrazy, ale też dźwięki. Odgłosy lasu deszczowego, gwar wielkich miast, szum wodospadu…Możliwości właściwie się nie kończą.

 

Często słyszy się opinię, że obecnie zamiast przeżywać daną chwilę, coraz częściej skupiamy się tylko nad tym, żeby ją utrwalić. Szukamy odpowiedniego kąta, aby znaleźć idealne ujęcie. Myślimy nad kompozycją sceny, ale nie nad jej znaczeniem. Naszym zdaniem jednak da się te dwie rzeczy pogodzić. Tak naprawdę wszystko zależy od podejścia i wrażliwości. Zdjęcia dają kolejne życie uwiecznionym chwilom. Czasem też pozwalają dostrzec szczegóły, które normalnie umknęłyby naszej uwadze. Właśnie dlatego zawsze mamy aparat przy sobie.

 

 

Planujesz dłuższą podróż? Te posty mogą Ci się przydać:

Jak przygotować się do dłuższej podróży?

Jak spakować się na dłuższą podróż?

#1 Nie wyobrażamy sobie podróżowania bez… aparatu

#3 Nie wyobrażamy sobie podróżowania bez… czytnika

#4 Nie wyobrażamy sobie podróżowania bez… filtra do wody

 

Post został przygotowany na laptopie marki

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.