09 Gru Sport w podróży
Podróż szlakiem tradycyjnych sportów
Sport to moja pasja. Wybierając się w długą podróż dookoła świata, zastanawiałem się jak to będzie wyglądało, czy będę miał czas i możliwość gry lub treningu. Jeszcze w Warszawie, kiedy rozmawialiśmy z Hanią o naszych planach, wpadł nam do głowy pewien pomysł – odkrywanie i poznawanie lokalnych sportów. Sprawdziliśmy w internecie, czego możemy się spodziewać. Okazało się, że czekają na nas kolorowe, ciekawe i raczej nieznane w Polsce dyscypliny. Za nami już prawie pół roku w drodze i wiele krajów oraz sportów.
I tak w Tajlandii walczyłem z zawodnikami Muay Thai. W Birmie grając twardą ratanową piłką w chinlone (popularną tam siatkonogę), nabiłem sobie kilka guzów na głowie. W Laosie polubiłem bule. A w Indiach pokochałem kabaddi (połączenie MMA, rugby, zapasów i berka) i odbiłem wiele piłek, przekonując się do krykieta.
Sport to wysiłek, emocje i radość z wygranej, bądź smutek po porażce. Jak się okazuje niezależnie od dyscypliny czy szerokości geograficznej zawodnicy reagują tak samo. Przełamana zostaje bariera językowa. Wystarczą gesty i spojrzenia. Ucząc się i próbując rywalizować w nowych grach, wzbudzałem ogromne uznanie wśród lokalnych mieszkańców. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się więcej o danym sporcie, mieście czy kraju. W końcu walcząc na boisku wspólnie, ramię w ramię, ze zwykłego turysty stawałem się kolegą, bratem. Uzyskiwaliśmy też niepisaną zgodę na fotografowanie i filmowanie wszystkiego co nas interesowało. Tu też czekało nas sporo pracy i nauki.
Fotografia sportu
Fotografia sportu to bardzo wymagająca dziedzina. Oczywiście potrzebny jest solidny aparat. Na szczęście nasz Canon EOS 7D Mark II sprawdza się na tym polu rewelacyjnie. Kluczowy jest dobór odpowiednich ustawień. W szczególności szybki czas migawki przy dynamicznym ruchu, zagraniu, czy uderzeniu. Kolejnym ważnym elementem jest focus. Ostre zdjęcia zawodników w pełnym ruchu robią wrażenie. Nasz aparat ma szybki i niezawodny autofocus w trybie fotografowania i filmowania (technologia Dual Pixel CMOS AF). Ułatwia on pracę, szczególnie kiedy dookoła dzieje się dużo i nie ma czasu na ręczne ustawianie ostrości. Jest to też duża pomoc dla osób, które zaczynają swoją przygodę z fotografią. Ja osobiście wolę jednak ręczne ustawianie ostrości. Daje to pełną kontrolę nad końcowym efektem. Wymaga to jednak trochę wprawy i wyczucia. Nasze obiektywy mają technologię STM czyli zapewniają niemal bezgłośną regulację ostrości podczas filmowania, co sprawia, że nagrywanie staje się łatwiejsze.
Można się też pokusić o uzyskanie efektu panoramowania, czyli ostrego gracza na pierwszym planie z rozmytym tłem, które pokazuje szybkość i energię. Technika ruchu panoramicznego wykorzystuje połączenie dłuższych czasów naświetlania i ruchu aparatu, który ma taką samą szybkość jak obiekt zdjęcia. Więcej o tej technice możecie przeczytać TUTAJ.
Wejdź na boisko i poznaj zasady
Podstawą dobrego kadru lub ujęcia jest znalezienie się w odpowiednim miejscu i czasie podczas rozgrywki. Robiąc zdjęcia na meczach koszykówki, piłki nożnej czy futbolu amerykańskiego, wiem gdzie się ustawić. Trzeba też wiedzieć i rozumieć co się dzieje na boisku, a właściwie co się wydarzy. Przewidywać, zgadywać. Do tego potrzebne jest doświadczenie, znajomość zasad i filozofii gry. I tu na początku zaczynały się schody, bo jakie doświadczenie miałem w kabaddi, czy chinlone? Z pomocą zawsze spieszyli mi moi nowo poznani koledzy. Tłumaczyli, pokazywali tak długo, aż rozumiałem o co chodzi w danym sporcie. Zawsze też próbowałem swych sił na boisku, co pozwalało mi dość szybko załapać reguły i specyfikę. Dużym ułatwieniem jest też szybkość fotografowania naszego Canona do 10 klatek na sekundę, pozwalająca uchwycić idealny moment.
Połączenie podróży ze sportem to niesamowita przygoda, która daje nam wiele radości i emocji. Dokumentując wszystko na zdjęciach i filmach możemy spojrzeć na ludzi, dane miejsce, czy kraj z zupełnie innej – mniej turystycznej strony. Dowiadujemy się dzięki temu o rzeczach, czy miejscach, których nie ma w przewodnikach i książkach. Zyskujemy też nowych przyjaciół, z którymi dzielimy uniwersalną na całym świecie pasję do sportu.
Planujesz dłuższą podróż? Te posty mogą Ci się przydać:
Jak przygotować się do dłuższej podróży?
Jak spakować się na dłuższą podróż?
#1 Nie wyobrażamy sobie podróżowania bez… aparatu
#2 Nie wyobrażamy sobie podróżowania bez… ubezpieczenia
#3 Nie wyobrażamy sobie podróżowania bez… czytnika
#4 Nie wyobrażamy sobie podróżowania bez… filtra do wody
Post został przygotowany na laptopie marki
Sorry, the comment form is closed at this time.