Nasze ulubione zdjęcia z podróży – NATURA

W naszej podróży najbardziej lubimy być blisko natury. Rzadko zatrzymujemy się na dłużej w większych miastach. Bywają męczące. O wiele lepiej czujemy się w górach, lesie czy na opustoszałym wybrzeżu. Lubimy wspólnie podziwiać piękne krajobrazy i zachwycać się światem. I to właśnie natury najwięcej jest na naszych zdjęciach.

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że fotografowanie krajobrazu i natury jest względnie proste – wystarczy znaleźć sobie ładny obrazek. A jednak nie tak łatwo jest zrobić dobre zdjęcie. Często ma się wrażenie, że czegoś mu brakuje, jest zbyt płaskie i nie oddaje nastroju miejsca. W podróży czasem zdarza się tak, że jesteśmy w jakimś pięknym miejscu, ale o nieodpowiedniej porze dnia i nie sprzyja nam światło. Albo na przykład goni nas czas, a pośpiech nie jest sprzymierzeńcem osoby z aparatem. Jesteśmy w podróży już rok i przez ten czas nazbierało nam się kilkanaście tysięcy zdjęć.

Nie jesteśmy specjalistami i wciąż wiele się uczymy na temat fotografii. Fajnie jest jednak zauważyć pewien postęp, przeglądając zdjęcia z różnych etapów podróży. Które z nich uważamy za udane i należą do naszych ulubionych? Postanowiliśmy zrobić małą selekcję i uszeregować je według kilku kategorii.

Wszystkie zdjęcia zrobiliśmy:

Lustrzanką Canon EOS 7D Mark II

Kompaktem Canon PowerShot G7 X

Wschody i zachody słońca

Nie ma w tym nic oryginalnego – wschód i zachód słońca to w końcu ulubione pory dnia chyba każdego amatora fotografii. Właśnie wtedy światło jest najbardziej miękkie i pozwala wydobyć głębię obrazu. Czasem warto zerwać się wcześniej, aby uchwycić imponujący spektakl barw, jaki funduje nam natura. Do takich zdjęć przydaje nam się statyw – daje stabilizację, pozwala na używanie długich czasów naświetlania, jest bardzo przydatny przy wykonywaniu timelapsów.

fotografowanie krajobrazu i natury

fotografowanie krajobrazu i natury

 

Woda

Woda często pozwala urozmaicić lub zmienić perspektywę zdjęcia. Przejrzysta i niezmącona tafla jeziora odbije nam sunące po niebie chmury lub nawet posłuży za lustrzane odbicie całego krajobrazu. Najłatwiej uzyskać ten efekt w bezwietrzny dzień. Zastosowanie długiego czasu naświetlania pozwala przedstawić wodę w postaci efektownego rozmycia. Warto spróbować tego zabiegu przy zdjęciach wodospadów – tworzą się wtedy wygładzone smugi wody. Aby uzyskać ten efekt i zachować ostrość zdjęcia trzeba skorzystać ze statywu.

fotografowanie krajobrazu i natury

 

Góry

Jak to ładnie ujął Jerzy Harasymowicz: „W górach jest wszystko, co kocham”. Możemy się pod tym stwierdzeniem podpisać – uwielbiamy spędzać czas na górskich trekkingach i podziwianiu krajobrazów. Góry pozwalają oderwać się od codziennego zgiełku, dają odpocząć głowie i wyzwalają silne emocje. W trakcie dłuższych wędrówek idealnie sprawdza nam się nasz kompakt Canon PowerShot G7 X, który pierwszy raz zabraliśmy ze sobą w Himalajach. Doceniliśmy jego wygodę. Jest lekki i poręczny, można go nosić w kieszeni. Do tego stanowi idealne uzupełnienie dla naszej lustrzanki (z obiektywem 24-105mm), ponieważ pozwala na łapanie zdecydowanie szerszych, bardziej panoramicznych kadrów.

fotografowanie krajobrazu i natury

 

Chmury

Chmury stanowią niewyczerpane źródło inspiracji i tak naprawdę często mogą stanowić główny temat zdjęcia oraz nadać mu nietypowy klimat. Choć na co dzień zazwyczaj marzymy o bezchmurnym niebie, na zdjęciach takie czyste plamy błękitu nie prezentują się zbyt atrakcyjnie.

 

Efekt skali

Są miejsca, które zachwycają nas przez swój ogrom. Jesteśmy fanami wielkich, otwartych przestrzeni. Jak je pokazać na zdjęciu? Wystarczy je z czymś porównać – najłatwiej z ludzką sylwetką.

 

Dopełnienie krajobrazu

Natura czasami potrzebuje dopełnienia. Bez tego niektóre krajobrazy mogą się wydawać zbyt monotonne i nie przykują uwagi. Idealnym przykładem jest tutaj gładka tafla jeziora, która zdecydowanie zyskuje, kiedy zestawimy ją na przykład z łódką lub pomostem.

 

Zwierzaki

Fotografowanie zwierząt to sport dla cierpliwych. Rzadko wcielają się w rolę profesjonalnych modeli, więc trzeba się wykazać sporym refleksem. Nam pomaga szybkość fotografowania naszej lustrzanki (10 kl./s.) i niezawodny autofocus. W przeciwieństwie do krajobrazów, gdzie używamy zazwyczaj wyższych wartości przesłony, przy fotografowaniu zwierząt ustawiamy niższe wartości, co pozwala uzyskać ładnie rozmyte tło.

fotografowanie krajobrazu i natury

fotografowanie krajobrazu i natury

 

Nagła zmiana pogody

Wszelkie nietypowe zjawiska pogodowe mają w sobie potencjał na dobre zdjęcia. Zwaliste ciemne chmury, przez które nieśmiało przebijają się promienie słońca, pojawiająca się na niebie tęcza, mgła, nadchodząca burza. Warto polować na wszelkie oznaki zmieniającej się pogody.

 

Niesamowite formacje skalne

Bardzo często przekonujemy się o tym, że natura jest największym artystą. Fascynują nas nietypowe formacje skalne o wyjątkowych kolorach i teksturze. Stanowią rewelacyjny temat dla zdjęć i stwarzają okazję do zabawy perspektywą, grą światła itp.

 

Post został przygotowany na laptopie marki

Brak komentarzy

Skomentuj